Niedziela 20 maja 2018
Parafia p.w. św. Stanisława BM w Krakowie –Toniach

 Na terenie naszego osiedla znajduje się parafia – rektorat św. Stanisława Biskupa Męczennika. Kościół został wybudowany w 1991 roku. Parafia została powołana do działania w roku 2006. Przy kościele  znajduje się Oratorium Św. Filipa Neri. Opiekę nad parafią w Krakowie-Toniach, sprawuje Zgromadzenie Męskie Filipinów. Święto parafialne przypada na dzień 8 maja – Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski.
 Parafia swoim zasięgiem obejmuje następujące ulice:
Astrowa, Azaliowa, Frycza, Gaik, Gospodarska, Gryczana, Jęczmienna, Kaczorówka, Konopna, Lniana, Łokietka od 174 do 360 (po obu stronach), Maciejkowa, Miętowa, Na Budzyniu, Na Mostkach, Na Zielonki, Paszkowskiego, Pękowicka, Potoczek, Poziomkowa, Skotnica, Waliszewskiego, Zefirowa.
Obecnie przynależy do niej około 1550 mieszkańców.

Kościół zbudowany jest w stylu postmodernistycznym, według projektu Wacława Stefańskiego. Budowę tej niewielkiej świątyni rozpoczęto w 1991 roku. Trwała ona, wliczając urządzanie wnętrza, ponad 10 lat. Wnętrze kościoła utrzymane jest w kolorystyce jasnożółtej i białej. W kościele filipinów możemy zobaczyć kopię późnogotyckiego obrazu autorstwa Kazimierza Pluty przedstawiającego św. Stanisława Biskupa którego oryginał znajduje się w krakowskim klasztorze franciszkanów.

 

Msze Św. w niedziele i święta: godz. 8.00, 10.30, 15.00
Adres: ul. Gaik 7, 31-338 Kraków
Kontakt: tel/fax (12) 635 17 44; toniestanislaw@wp.pl 
Kancelaria parafialna codziennie po Mszy św. według potrzeb.